70. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu ödülleri sahiplerini buldu!

Volkswagen Arena’da düzenlenen gecede 2023’e damga vuran isimler ödüllendirildi. A Milli Kadın Voleybol Takımı ve Fenerbahçe Opet’in yıldız ismi Melissa Vargas Yılın Sporcusu kategorisinde 1.’lik kürsüsüne otururken, Gillette Yılın Futbolcusu ise Galatasaray’ın yıldızı Mauro Icardi seçildi.

Bu yıl 70.’si düzenlenen Gillette&Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri muhteşem bir törenle sahiplerini buldu. Volkswagen Arena’da yapılan organizasyonda, 2023 yılında zirveye çıkanlar ödüllerini aldı.

P&G ve Milliyet’in ev sahipliğinde düzenlenen, Damla Uğurtürk ile Cem Yılmaz’ın sunuculuğunu yaptığı ödül törenine Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İzmir Milletvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gaziantep Milletvekili Bünyamin Bozgeyik, Konya Miletvekili Mehmet Baykan, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Demirören, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

7 MİLYON OY

Türkiye’nin farklı branşlarda spor tarihini yansıtması açısından büyük önem taşıyan Gillette&Milliyet Yılın Sporcusu oylamasına bu yıl katılım yine üst düzeydi. Büyük bir rekabete sahne olan anket için 7 milyon kişi oy kullandı.

“DUYGULARIMI İFADE ETMEK KOLAY DEĞİL”

Yılın Sporcusu Ödülü’nün sahibi A Milli Kadın Voleybol Takımı ve Fenerbahçe Opet’in sporcusu Melissa Vargas oldu. Yıldız voleybolcuya ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak takdim etti.

Bakan Bak açıklamasında, “Güzel bir proje, ilk yılından itibaren başarılı bir şekilde gidiyor. Spor büyük bir güç, hepimizi bir araya getirdi. 2023 yılı büyük başarılarla tamamlandı. 2024 de spor için önemli etkinliklerin olduğu bir yıl. Avrupa Futbol Şampiyonası, Paris Olimpiyat Oyunları… Türk sporunda yükseliş var. Sayın Cumhurbaşkanımızın sporun içinden gelmesi bizleri daha da teşvik ediyor” dedi.

2023’e damga vuran bir performans ortaya koyan Vargas da “Bu ödüle layık görüldüğüm için çok mutluyum. Duygularımı ifade etmek kolay değil. Tüm Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum destekleri için. Tüm takıma da teşekkür ederim. Umarım bu destek sürecek, çünkü şimdi önümüzde yine önemli maçlar ve kazanılacak yeni şampiyonluklar var. Teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“GURUR DUYUYORUM”

Gillette Yılın Futbolcusu Ödülü’nün sahibi Galatasaray forması giyen Mauro Icardi oldu. Yıldız futbolcuya, eski Gençlik ve Spor Bakanı, İzmir Milletvekili Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ödülü takdim etti.

Kasapoğlu yaptığı açıklamada, “Bu güzel geleneği 70 yıl boyunca taşıyan ve sürdürecek olanlara saygılarımı arz ediyorum. Türkiye’nin spordaki yükselişi uzun yıllar devam edecek. Yeni başarılarla, yeni mutluluklarla her birimizi sevindirecekler” dedi.

“HERKESE ÇOK TEŞEKKÜRLER”

Mauro Icardi ise konuşmasında, “70 yıldır yapılan bu etkinliğe beni çağırdığınız için müteşekkirim. Gurur duyuyorum. Erden Timur’a ve bütün Galatasaray ailesine teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu. Gol sevincine dair gelen soruya yıldız futbolcu, “Sevincim Riquelme tarafından yapılıyordu. Ben de profesyonel oyuncu olarak ilk golümden sonra insanların nasıl bağırdıklarını duymak için bu sevincimi yaptım. Halen yapmaya devam ediyorum” cevabını verdi.

Ödül aldıktan sonra yaptığı konuşmada çok mutlu olduğunu söyleyen Mauro Icardi, dışarıda verdiği röportajda ise “Geçen sezon şampiyon olduk. Harika bir sezon geçirdik. Bu sezon da şampiyon olacağız. Yaptığımız şeylerle gurur duyuyorum” dedi.

70. Gillette&Milliyet Yılın Sporcusu Ödül Töreni, yoğun katılım ile dün gerçekleştirildi. Dünyanın en uzun soluklu anketlerinden biri olan organizasyonda bu yıl kullanılan oy sayısı daha da arttı ve 7 milyona çıktı. 2023’e damga vuran sporcu ve hocaların ödüllendirildiği gece, çekilen toplu fotoğrafla sona erdi.

YILIN TAKIMI FİLENİN SULTANLARI

2023’te birçok ilki başaran A Milli Kadın Voleybol Takımımız AXA Sigorta Yılın Takımı Ödülü’nü aldı. Sporcularımız zorlu maçlar öncesi desteğin sürmesini isterken, TVF Başkanı Üstündağ da Paris Olimpiyatları’nda derece sözü verdi.

AXA Sigorta Yılın Takımı Ödülü’nü A Milli Kadın Voleybol Takımımız, AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken’den aldı. Ölken, “Çok farklı duygular yaşattı hepsi bize 2023. Emekleri geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk kadınının gücünü gösteren Filenin Sultanları yılın takımı seçilmiş” dedi.

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nda sözü alan ilk isim kaptan Eda Erdem Dündar oldu. Milli voleybolcu, “Yeni bir milli takım dönemine başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl bizim için gerçekten özeldi. Bu yıl Olimpiyatlar var. Umuyorum bizi seven, ülkesini seven herkesi başarılarımızla bir kez daha gururlandırmak nasip olur” derken, Hande Baladın da sözü alırken, “Geçtiğimiz yıl harika bir yaz geçirdik. Rüyalarda gördüğümüz, hayaller kurduğumuz bir yazdı açıkçası. Bu sene aynı gururları yaşamayı diliyoruz. Biz çok uzun yıllardır bu sorumluluğu hissediyoruz. Küçük arkadaşlarımıza örnek olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Zehra Güneş ise “Burada olduğumuz için çok heyecanlıyız. Bizi bu ödüle layık görenlere çok teşekkür ediyoruz. Olimpiyatlardan önce böyle bir ödülü almak bizler için gerçekten gurur verici” diye konuştu.

En son sahneye gelen TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ da “Hayallerinden vazgeçmeyen bu ekibimle gurur duyuyorum. Paris Olimpiyatları’nda da en iyi dereceyi yapacağımızın sözünü veriyorum” diyerek herkese teşekkür etti.

ERDOĞAN DEMİRÖREN BÜYÜK ÖDÜLÜ TÜRKİYE BİSİKLET FEDERASYONU’NUN

Erdoğan Demirören Büyük Ödülü’nün sahibi Türkiye Bisiklet Federasyonu oldu. TBF Başkanı Emin Müftüoğlu ödülünü TMOK Başkanı Uğur Erdener’den aldı.

Erdener konuşmasında, “Bu güzel ve özel gecede sizlerle olmaktan duyduğum mutluluğu paylaşmak isterim. Team Türkiye olarak olimpiyatlarda tekrar mücadele edecek ülkemiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin değerli sporcularının en büyük başarıları yaşatacaklarına eminiz. TMOK olarak, oyunlara hazırlanan 100’e yakın sporcumuza 4 yıldır destek veriyoruz. Tüm amaç, bu başarıya ulaşmak. Buna da yürekten inanıyoruz” dedi.

Başkanı Müftüoğlu ise “Çok önemli bir isimden bu ödülü almak bisiklet ailesi açısından çok önemli. Az önce hakikaten heyecanlandım. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bisiklet ailesi olarak 59’uncusunu yaptığımız Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 60’ıncısında görüşmek dileğiyle teşekkür ediyoruz. Rahmetli Erdoğan Demirören’in mekanı cennet olsun. Milliyet ailesini alarak bugünlere getirdiler” diye konuştu.

NAMIK SEVİK ÖDÜLÜ GÜRCAN BİLGİÇ’İN

Namık Sevik Ödülü’nü Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, Gürcan Bilgiç’e takdim etti. Şendir konuşmasında, “Bir milleti millet yapan ortak sevinçler, ortak heyecanlardır. Biz Milliyet olarak Türkiye’de amatör sporlara en fazla sayfa ayıran gazeteyiz. Yapılan araştırmalar 13-16 yaşındaki çocuklar spora başladıkları zaman kötü alışkanlıklardan uzak kalma oranları daha fazla oluyor. Spor bizim için bu kadar anlamlı” dedi.

Bilgiç ise “Ben Milliyet’te büyüdüm. Mesleği orada öğrendim sayılır. Orada ustaların tedrisatından geçen belki son kuşağız. Hepsi bize dokundular, bir şeyler öğrendik. Eşimle Milliyet Gazetesi’nde çalışırken evlendim. Çocuklarımın haberini onlarla kutladık. Şimdi ise bizim mesleğin alabileceği en prestijli ödül elimde” ifadelerini kullandı.

YILIN ANTRENÖRÜ DANİELE SANTARELLİ

Yılın Antrenörü Ödülü’nün sahibi A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli oldu. Santarelli’ye ödülünü Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi takdim etti.

Büyükekşi, “Antrenörlerimizin hepsi birbirinden başarılı. TFF olarak bu yıl çok önemli bir yılımız, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na çok az bir zaman kaldı. Başta hocamız Montella olmak üzere, şampiyonaya çok iyi hazırlanıyoruz. A Milli Futbol Takımı’nı yürekten desteklemenizi rica ediyorum. Başta Demirören ailesi olmak üzere Gillette ve Milliyet ailesini kutluyorum” dedi.

Sözlerine ‘iyi akşamlar’ diyerek başlayan Santarelli ise şu ifadeleri kullandı: “Benim için özel bir gün. Çünkü müthiş bir yazın ardından buraya gelip böyle bir ödülü alacağım hiç aklıma gelmezdi. Bu süreçte federasyonumuzun, taraftarlarımızın desteklerini gördüm. Bence Türk taraftarlar dünyadaki en iyi taraftarlar. Takımıma da teşekkür etmek istiyorum. Çok özel oyunculara sahibiz. Teknik ekibime de özel bir teşekkür borçluyum. Şu an bu ödülü ben alıyorum belki ama bu ödül aslında bizim tüm ekibimizin kazandığı bir ödül.”

YILIN ÇIKIŞ YAPAN SPORCUSU ARDA GÜLER

Yılın Çıkış Yapan Sporcusu Ödülü’nün sahibi Arda Güler oldu. Arda Güler’e ödülünü Spor Hizmetleri Genel Müdürü Veli Ozan Çakır takdim etti. Veli Ozan Çakır şu sözleri dile getirdi: “Umarım 71’inci ödül töreninde bu yaz ülkemizin bayrağını gönderecek olan sporcularımızı ve spor insanlarımızı ödüllendirecek olacağız.”

Arda Güler, İspanya’da olduğu için ödül törenine katılamadı. Bir video mesaj gönderen Arda Güler, “Bu güzel ödüle beni layık gördüğünüz için herkese çok teşekkür ederim. Kariyerimin ve başarılarımın Türk gençlerine örnek olmasını istiyorum. Katılamadığım ödül törenlerinde üzerimde emeği olan antrenörlerimin ödüllerimi almasını, hepinizin onları tanımasını istiyorum” dedi. Arda’nın ödülünü onu yetiştiren isimlerden biri olan Fenerbahçe Futbol Akademisi Genel Koordinatör ile Bireysel Gelişim ve Futbolcu İzleme Danışmanı Tahir Karapınar aldı.

YILIN PARALİMPİK-ENGELLİ SPORCUSU/TAKIMI GOLBOL KADIN MİLLİ TAKIMI

Yılın Engelli/Paralimpik Sporcusu/Takımı Ödülü’nün sahibi Golbol Kadın Milli Takımı’nın oldu. Ödülü Konya Milletvekili Mehmet Baykan teslim etti. Mehmet Baykan, “Ömrümüzün en güzel yılları, en güzel zamanları gençlerimize hizmet üreterek geçti. Son yıllarda devletimiz, sporumuza ve sporcumuza maddi manevi desteklerle büyük alan açtı. Çocuklarımız bu alanı değerlendirmesini iyi bildi. Bu destekleri, yaratılan fırsatları iyi değerlendiren paralimpik sporcularımız her alanda farklı başarılar ortaya koydular. Demirören ailesine teşekkür ediyorum, bu geleneğin yıllar boyu devam etmesini diliyorum” dedi.

Golbol Kadın Milli Takımı Sevda Altunoluk da şu ifadeleri kullandı: “Takım arkadaşlarım adına bu ödülü aldığım için gurur duyuyorum. Bizler 2016 ve 2020 Paralimpik Oyunları’nda üst üste altın madalya alan tek takımız. Şimdi başarımızı devam ettirmek istiyoruz. İnşallah 2024 Paralimpik Oyunları’nda da altın madalya ile ülkemize dönerek Türk kadının ne kadar güçlü olduğunu herkese göstermek istiyoruz.”

100. YIL COŞKUSU

70. Gillette&Milliyet Yılın Sporcusu ödül töreninde Cumhuriyetimiz’in 100. yılında elde ettiği başarılarla gururumuz olan sporcularımız gururlandırıldı. Ödül töreninde sanatçı Norm Ender ve korosunun sahneye çıktığı anda coşku adeta ikiye katlandı. Herkes hep bir ağızdan Parla (100. Yıl Marşı) marşını söyledi.

MİLKA YILIN KAYAK SPORCUSU RIFAT HAMZA TAŞ

Milka Yılın Kayak Sporcusu Ödülü’nün sahibi U16 Milli Takım sporcusu Rıfat Hamza Taş oldu. Taş’a ödülünü Mondelez International Pazarlama Direktörü Bahadır Demir takdim etti. Demir konuşmasında, “Mondelez Türkiye ailesi olarak 70. yılını kutlayan bu ödül töreninin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bundan 5 yıl önce Türkiye Kayak Federasyonu ile geleceğin olimpik sporcularını yetiştirmek adına bir yola çıktık. Yıllardır Avrupa’da bu branşı destekleyen Milka ile Türkiye’de de sporcularımıza destek sağlıyoruz” dedi.

Genç sporcumuz da “Daha yolun başındayım. Burada olmak büyük bir gurur. Tek hedefim olimpiyatlarda madalya alan ilk Türk kayakçı olmak. Bu ödülümü babama armağan ediyorum” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ile birlikte etkinliğin yapıldığı Volkswagen Arena’ya birlikte giriş yaptı. Bakan Bak ve Yıldırım Demirören bir süre sohbet ettikten sonra Gillette&Milliyet Yılın Sporcusu Ödül Töreni’ni takip etti.

YİNE BUSE NAZ ÇAKIROĞLU

Gillette Venus Yılın Kadın Sporcusu Ödülü geçen yıl olduğu gibi bu sene de Çakıroğlu’na gitti. Milli boksöre, ödülünü P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu verdi.

Gillette Venus Yılın Kadın Sporcusu Ödülü Buse Naz Çakıroğlu’na gitti. Milli boksöre, ödülünü P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu takdim etti.

Tankut Turnaoğlu ödül töreninde şu ifadeleri kullandı: “Cumhuriyetimiz nasıl 100’üncü yılına girdiyse, bu yarışma da 100’üncü yaşına ulaşacak. Bu yolu inşallah beraber yıllarca taşıyacağız. Türk sporu için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir gece bu. Hepimizi gururlandıran kadın sporcularımızın bu alanda çok önde olması. Bundan 21 yıl önce biz bir markamızla bir spor sponsorluğu yaptık. O markamız Orkid’di. 20 yılda kadın voleybolu inanılmaz bir noktaya geldi, dünyanın bir numarasıyız. Halk oyu ile bir kadın sporcu öne çıktı, Gillette Venüs Yılın Kadın Sporcusu Ödülü’nün sahibi Paris’te de inşallah kürsüde göreceğimiz Buse Naz Çakıroğlu” dedi.

Çakıroğlu da teşekkür konuşmasında, “Geçtiğimiz sene bu ödülü aldığımda kendimi çok mutlu hissediyordum, bu yıl çok gururluyum. Bu ödüle beni layık gören, sevgisini, değerini azaltmayan Türk halkına teşekkür ediyorum. Paris 2024’e çok az bir süre kaldı. Bu seneden tek dileğim hepimizin evimize bol madalyalı, çok mutlu dönmesi olacak” diye konuştu.

ARIEL İLE SPORDA YILIN EN TEMİZ HAREKETİ NECLA GÜNGÖR KIRAGASI’NDAN

Ariel ile Sporda Yılın En Temiz Hareketi Ödülü’nün sahibi A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası oldu. Necla Güngör Kıragası’na ödülünü P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kumaş, Ev, Bebek ve Kadın Bakım Ticari Operasyonlar Başkan Yardımcısı Değer Kurtaslanoğlu takdim etti.

Kurtaslanoğlu, “P&G olarak 70 yıllık bu köklü organizasyonun destekçisi olmaktan çok mutluyuz. P&G olarak birçok spor branşının destekçisiyiz. 2017’den itibaren de A Milli Kadın Futbol Takımımız’ın sponsorluğunu yapmaktayız. Futbol erkek egemenliğinde olarak düşünülse de kadın futbolcularımızın sayısı da gittikçe artıyor” derken ödülü alan Kıragası teşekkür konuşmasında, “Bu ödülü benimle beraber mücadele eden takım arkadaşlarımız adına alıyorum. Umarım kadınların sesi daha çok çıkar, umarım başarılarımıza daha da fazla başarılar ekleriz” diye konuştu.

ALTINYILDIZ CLASSICS ÖDÜLÜ SEMİH KILIÇSOY

Altınyıldız Classics Ödülü’nün sahibi Semih Kılıçsoy oldu. Altınyıldız Classics Ödülü’nü Altınyıldız Classics CEO’su Enis Habif takdim etti. Habif, “Bir kez daha bu önemli geceye destek vermek markamız adına çok önemli. Altınyıldız Classics olarak bu desteği sağlamamızın temel nedeni sporcularımıza da destek sağlamak” derken, Kılıçsoy da “Böyle özel bir gecede olduğum için çok mutluyum. Bana bu ödülü layık görenlere teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

7DAYS EUROLEAGUE ÖDÜLÜ FENERBAHÇE BASKETBOL ŞUBESİ

7Days EuroLeague Ödülü’nün sahibi Fenerbahçe Basketbol Şubesi oldu. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Can Gebetaş’a ödülü Mondelez International Pazarlama Direktörü Bahadır Demir takdim etti.

Demir şu ifadeleri kullandı: “Basketbol uzun yıllardır 7Days’in odağında olan, sponsorluğunu yaptığı bir branş oldu. Euroleague’de hem erkeklerde hem de kadınlarda takımlarımız kupa için sonuna kadar savaşıyor. Bu ödülü vermek bizim için büyük bir gurur.”

Gebetaş ise konuşmasında “Fenerbahçe Spor Kulübü olarak futbol dışındaki branşlarımızda; basketbol, voleybol, olimpik şubelerde hem ulusal hem de uluslararası kulvarlarda ülkemizi ve kulübümüzü en iyi şekilde temsil etmek için var gücümüzle çalışmaya devam etmekteyiz. Kadınlarda iki sene üst üste EuroLeague şampiyonluğu kazandık. Aynı zamanda Erkek Basketbol ve Kadın Basketbolda EuroLeague kupasını müzesinde barındıran dünyadaki ilk kulüp olma başarısını gösterdik. Bu başarı nedeniyle hocalarımızı, teknik heyetlerimizi, sporcularımızı yürekten tebrik ediyorum bu gururu bizlere, Fenerbahçe ailesine ve Türk sporuna kazandırdıkları için. Bizi bu ödüle layık görenlere de teşekkür ediyorum” dedi.

ADEL / FABER CASTELL YILIN İZ BIRAKAN SPORCUSU AYSU TÜRKOĞLU

Adel/Faber-Castell Yılın İz Bırakan Sporcusu Ödülü’nün sahibi Aysu Türkoğlu oldu. Ödülü açıklayan Adel/Faber-Castell CEO’su Oğuz Uçanlar yaptığı konuşmada “Adel/Faber-Castell böyle önemli bir gecenin destekçisi olmak gurur verici. Biz marka olarak ilham kaynağı olmayı çok önemsiyoruz. Bu ödülümüzü genç yaşında büyük başarılar elde etmiş kadın sporcumuza veriyoruz” diye konuştu. Türkoğlu ise “Burada olmak benim için çok büyük bir gurur. Bunu Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında başardık. Destekleriniz için herkese teşekkür ederim, iyi ki varsınız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x