Moskova katliamının kahramanı 15 yaşındaki Azeri genci İslam oldu

15 yaşındaki Halilov, Crocus City Hall binasından yarı zamanlı vestiyer görevlisi olarak çalışıyordu. Çatışma başladığında panik içinde koşuşturan yüzlerce kişinin binadan kaçmasına yardım ederek çıkış yolunu gösterdi. Halilov, paniğe kapılmadan kapıları açtı ve tahliyeyi kolaylaştırdı.

Moskovalı bir Azeri olan İslam Halilov, işyerinde acil durumlar için eğitildiklerini belirterek “Bize, acil bir şey olması durumunda insanları nereye yönlendirmemiz gerektiği gösterildi ve söylendi. İnsanları güvende tutmak için nereye götürmem gerektiğini biliyordum. Anında tepki vermezsem hem kendi hayatımı hem de birçok insanın hayatını kaybedeceğimi anladım. Dürüst olmak gerekirse çok korkutucuydu ama sakin kalmaya çalışarak insanları yönlendirdim” dedi.
Halilov, “Bütün bunlar gözlerimin önünde oldu. Hâlâ şoktayım. Bir adam gözlerimin önünde vuruldu, o anı düşünmeden duramıyorum” diye ekledi.

İslam’ın örnek davranışı büyük takdir topladı. Rus Rapçi Morgenstern gence 1 milyon ruble yolladı. İslam’ın Spartak Moskova taraftarı olduğu ortaya çıkınca kulüp, onu oyuncularla buluşmaya davet etti ve sezonluk bilet verdi. Rusya Müslümanlarının ruhani lideri Müftü Şeyh Ravil Gaynutdin de kendisine “Liyakat madalyası” verdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x