Özgür Demirtaş “Bunu Bin Kere Anlattım” Diyerek Tepki Gösterdi

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Bodrum’a giren araç sayısının 175 bin olduğunu ve otellerdeki yoğunluğun yüzde 95’e yaklaştığını belirterek fiyatlardan şikâyet edenleri eleştiren Sevda Türküsev’e X (Twitter) hesabından yanıt verdi.

Demirtaş, mesajında şunları ifade etti:

“Türkiye’nin yüzde 83’ü yerinden kıpırdayamıyor.”

“O gördükleriniz son 20 yılda daha da zengin olan yüzde 17’lik kesim.”

“Bunu bin kez anlattım.”

“Artık: ‘Ekonomi aslında kötü değil, iktidar başarılı’ alt temalı trol anlatımlarından vazgeçin…”

Ekonomik Kriz ve Gelir Dağılımı

Deneyimli ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez de blog yazılarında Türkiye’de ekonomik kriz konusundaki ayrışmayı ele almıştı. Eğilmez, TÜİK 2023 Gelir Dağılımı istatistiklerine dayanarak kriz olup olmadığını ve restoranları ile kafeleri kimlerin doldurduğunu ortaya koymuştu.

Eğilmez’in yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Nüfusun en yüksek gelir elde eden 17,1 milyon kişisi açısından ortada bir kriz yok.”

“Sonraki yüzde 20’lik nüfusun durumu karışık ama genel olarak onların da daha üst gelirli olanları krizden çok fazla etkilenmiyor.”

“Yaklaşık 25 milyon kişi krizden geri kalan 60 milyon kişi kadar etkilenmiyor. O restoranlarda, kafelerde, yollarda arabalarda gördüğümüz kişiler onlar.”

“Ötekilerin de bir bölümü bu durumu geçici olarak görüp borçlanarak onlar gibi yaşamaya çalışıyor. Ama geri kalanlar tam anlamıyla krizde.”

Bu ifadeler, Türkiye’deki ekonomik kriz ve gelir dağılımındaki eşitsizlikler konusunda geniş bir perspektif sunmaktadır. Prof. Dr. Özgür Demirtaş ve Dr. Mahfi Eğilmez’in açıklamaları, ekonomik durumun toplumsal yansımalarını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x